Slavnostní oběd v Hotelu Imperial, 28. prosince 2016

Tak jako každý rok, tak i letos jsme byli pozváni na slavnostní oběd do našeho ostravského hotelu Imperial. Je to akce, kterou každý rok tento hotel pořádá pro děti z ostravských dětských domovů. Celým odpolednem nás provázela paní Šárka Bednáriková. Akce je to velmi zdařilá a našim dětem se moc líbí. Na zábavné odpoledne plné soutěží a her se děti moc těší a vždy si ho velmi užijí. Letos byla soutěž ve zpívání, tančení a ve stavění z kostek. Každé dítě, které se účastnilo, dostalo nějakou cenu. Naše děti si odnesly např. fotbalový míč, kosmetiku, vitamíny a hlavně spoustu zážitků.

Předání "Daruj hračku", 20. prosince 2016

Letos jsme se již potřetí zúčastnili projektu "Daruj hračku". Samotný projekt je realizován již od roku 1997, tento rok se tedy konal již 20. ročník. Slavnostní odpoledne, kde dochází k předání dárků, se letos kontalo 20. 12. na tradičním místě v Havlíčkově Brodě. Po slavnostním uvítání následovalo vystoupení např. dudáků z DD Tachov nebo hudební skupiny Poetika. Úžas v očích - nejen dětí - po odhrnutí opony, kde se objevily všechny dárky, nelze vůbec nijak popsat. Děkujeme za možnost zapojit se do takového projektu. Děkujeme organizátorům, všem sponzorům a lidem, kteří plní přání dětem. 

Mikulášská v "DPO", 16. prosince 2016

Páteční prosincové odpoledne jsme byli pozváni spřátelenou odborovou organizací "DOSIA" na Mikulášskou besídku. Děti se stejně jako předešlé roky moc těšily. Po zazpívání vánoční písničky na pódiu bylo každé dítě odměněno pytlem sladkostí. Akce byla zakončena malou diskotékou, na které to děti pořádně roztančily. Děkujeme moc za pozvání a těšíme se zase příští rok.

Pečení cukroví, 15. prosince 2016

Vánoce se blíží a jejich nedílnou součástí je také pečení cukroví. Děti ze III. rodinné skupiny se po dlouhé diskuzi rozhodly, že upečou tři druhy - vanilkové rohlíčky, tmavé linecké slepované marmeládou a světlé linecké polité čokoládou. Do práce se daly všechny děti a práce jim šla pěkně od ruky. Po chvíli se už bytem linula vůně vánočního cukroví. Cukroví se nám povedlo, nic jsme nespálili, ale museli jsme jej rychle schovat, aby nám na vánoční posezení vůbec nějaké zůstalo.

Vánoční jarmark na ZŠ Bohumínské, 14. prosince 2016

Spousta dětí od nás navštěvuje ZŠ Bohumínskou, proto jsme si nenechali ujít vánoční jarmark, který se na škole pořádal. Ve stáncích nabízeli žáci 3. - 9. ročníků výrobky, které vyráběli. Co si mohli návštěvníci koupit? Různé adventní věnce, svíčky, perníčky a spoustu vánočních ozdob. Děti se usmívaly a měly obrovskou radost z každého prodeje. 

Beseda s komiksovými hrdiny z dětských domovů, 13. prosince 2016

V úterý náš domov navštívila paní Markéta Hajská společně s panem Michalem. Pan Michal je jedním ze tří "hlavních hrdinů" donesených a dětem darovaných komiksů. Komiksy vznikly na základě střípků životních vyprávění dětí, které z nejrůznějších důvodů nevyrůstaly se svou biologickou rodinou. Závěrem proběhla volná diskuze, při které se děti doptávaly na detaily životního osudu pana Michala. Některé děti se již během diskuze začetly do darovaných komiksů. Za návštěvu a komiksy děkujeme.

Výstava výtvarných prací, 13. prosince 2016

V krásné předvánoční atmosféře jsme navštívili vernisáž výstavy prací žáků ze ZUŠ E. Runda. Výtvarný obor se vyučuje na odloučeném pracovišti na ZŠ Bohumínské. Tento obor navštěvují i naše děti - Jarda, Žaneta a Adéla. Výstavu uvedl pan učitel a paní ředitelka. Ke slovu se ale dostal také jeden žák, který měl milý a vtipný projev. Dále jsme si poslechli koledy hrané instrumentálně na kytaru a výstava mohla oficiálně začít.  Nejvíc jsme byli samozřejmě zvědaví na díla našich dětí, ale našim zrakům neunikla ani díla ostatních dětí. Viděli jsme keramiku, kresbu i malbu vytvořenou nejrůznějšími technikami. Vystavené práce byly opravdu nádherné.

Stříbrná neděle, 11. prosince 2016

Stříbrná neděle byla ve znamení poměrně teplého počasí a děti měly slíbeno bruslení na Masarykově náměstí. Celá akce nám vyšla, kluci si dokonce cestou z kluziště zasoutěžili na pódiu, kde probíhal program.

Obchůdky s Albertem, 10. prosince 2016

"Obchůdky s Albertem" je projekt, který podporuje tvůrčí činnost dětí, přibližuje dětem prostředí obchodu a cestu výrobku od jeho vzniku až po jeho prodej. V předešlých letech jsme se již podobného projektu zúčastnili. Je to pro děti velká zkušenost, proto jsme se zapojili i tentokrát. Vše začíná už na podzim, kdy s dětmi plánujeme, co budeme vyrábět, nakupujeme potřebný materiál a tvoříme v každé volné chvíli. Do tvoření se zapojuje většina dětí z domova. Vyvrcholením potom je samotný prodej v prostorách Albertu. Dnem "D" pro nás byla sobota 10. prosince 2016, kdy děti své výrobky prodávaly v Albertu na Nové Karolině. Z každého prodaného výrobku měly obrovskou radost. Děkujeme všem, kteří se v našem stánku zastavili. Už teď čerpáme inspiraci pro tvoření na příští rok.

Adventní koncert Děti dětem, 8. prosince 2016

Letos jsme byli opět osloveni a pozváni spolkem Madleine na Adventní koncert Děti dětem, který se konal v Orlové ve farním kostele Narození Panny Marie. Tyto koncerty se staly již tradicí a v prostorách moravských kostelů vytváří krásnou předvánoční atmosféru. My jsme se tohoto krásného projektu zúčastnili již podruhé. V letošním roce byla hvězdou večera zpěvačka Ilona Csáková. Populární i vánoční písně si společně s ní zpívali malí i velcí. Kromě známé zpěvačky vystoupil také smíšený pěvecký sbor gymnázia v Orlové, Nicole Moravcová a naše děti. "Rolničky" a "Štědrý večer nastal" zazpívalo naše trio - Honzík, Deniska a Koloman. Sólo s koledou "Pásli ovce Valaši" měl Radek. Děti byly odvážné, na některých byla znát tréma, ale zvládly to na jedničku. Kdo by taky neměl trému, když ví, že ho poslouchá nejen paní ředitelka, ostatní děti z domova, ale také plný kostel návštěvníků a v neposlední řadě Ilona Csáková? Teď máme několik měsíců na nácvik vystoupení pro příští rok a už teď jsme zvědaví, s jakou další známou osobností se na koncertě v roce 2017 setkáme. 

Mikuláš s Baníkem aneb všichni čerti do kotle, 6. prosince 2016

Tradiční Mikulášská s Baníkem se po několika letech vrátila zpět na Bazaly. Pozvání na takovou akci jsme nemohli odmítnout. V úterý odpoledne jsme se pořádně oblékli a vyrazili na nedaleké Bazaly. Venku sněžilo, byla zima, ale nic z toho děti neodradilo od plnění úkolů, které na ně čekaly. Na hřišti se to hemžilo čerty, anděly a ukázal se i Mikuláš. Děti plnily úkoly na stanovištích, u kterých "dozorovali" hráči áčka, zpívaly písničky a recitovaly básničky. Kromě zážitků si děti odnesly i balíček sladkostí a užily si podívanou na krásný ohňostroj, kterým byla celá akce ukončena.

Mikulášské vlaky po Ostravě, 3. prosince 2016

Začátkem prosince se to všude hemží čerty, anděly a Mikuláši. Slezský železniční spolek nás pozval na „Mikulášskou jízdu historickým motoráčkem po Ostravě“. Nástup byl na čtvrtém nástupišti na Hlavním nádraží v Ostravě. Usedli jsme do motoráčku, který je přezdívaný „Hurvínek“. Cestovali jsme skoro hodinu a projížděli jsme mimo jiné i přes Dolní oblast Vítkovice. Cesta nebyla výjimečná jen tím, že jsme jeli historickým motoráčkem, ale mezi spolucestujícími byl také Mikuláš, anděl, dvě čertice a usměvavá stevardka. Jedna čertice sice měla velký pytel na zlobivé děti, ale brzy pochopila, že tak zlobivé děti, které by si mohla odnést v pytli do pekla, ve vláčku necestují. Druhá čertice měla místo pytle tahací harmoniku a zpívala s námi písničky. Andílek rozdával dětem jablíčka, Mikuláš perníčky a stevardka bonbony. Bylo to krásné sobotní odpoledne a ještě jednou moc děkujeme Slezskému železničnímu spolku za pozvání. Moc jsme si tuto akci užili. 

Stavění sněhuláka, 2. prosince 2016

Nastal prosinec, ale venku to tak vůbec nevypadá. Sníh ne a ne napadnout, takže zimní radovánky jsou v nedohlednu. Poprašek, který sníh aspoň trošku připomíná, s tím si moc legrace neužijeme a my jsme tak moc chtěli stavět sněhuláka! Rozhodli jsme se, že si kamaráda postavíme i bez sněhu. A náš sněhulák má i výhody - stavění probíhalo v teple, neroztaje nám, takže parádu nám může dělat tak dlouho, jak jen budeme chtít a navíc nám večer svítí modře! No řekněte sami, není to krasavec? 

Vánoční tvoření, listopad - prosinec 2016

Listopad a prosinec patří každoročně v našem domově k měsícům, kdy hodně tvoříme. Zdobíme si vánočně nejen naše pokoje, ale připravujeme výrobky i na akce, které nás během adventu čekají. V letošním roce jsme tvořili především na Obchůdky s Albertem a na Adventní koncert. Tvořilo se na všech rodinných skupinách. Tety s dětmi vyráběly např vánoční svícny, adventní věnce, hvězdičky z keramiky, malá voňavá mýdla, andělíčky, malovaly obrázky horkým voskem (enkaustika), sušily pomeranče, vyráběly pečené čaje atd. Děti tvoření velmi baví a rády se učí novým technikám. Zapojují se kluci i holky.

Bruslení na Masarykově náměstí, 30. listopadu 2016

Letošní sezónu ledních bruslí jsme zahájili ve středu 30. listopadu. Venku byla sice velká zima, ale ani ta děti neodradila od zimního sportování. Jízdu na ledních bruslích mají naše děti velmi rády. První bruslení si všechny moc užily a už teď se těší na další dny, kdy si udělají s tetou nebo strejdou procházku do města na kluziště.

Beseda s pamětníkem, 29. listopadu 2016

V úterý 29. 11. jsme měli na domově významnou návštěvu - pana Vladimíra Tobiáše. Pan Tobiáš nám povídal o historii našeho dětského domova. Vyprávěl nám, jak poprvé vkročil do budovy našeho DD, když byl ještě malé dítě. Byl k nám přemístěn z dětského domova v Čeladné. Povídal, jak to tady vypadalo, jak tehdy dětský domov fungoval. Také zmínil tehdejší zvyky - jak se kdysi na domově děti stravovaly, a jak vychovatelkám říkaly "slečno". Děti se hned ptaly, jak se říkalo strejdům. Ti se ale v té době ještě o děti nestarali. Vyprávění bylo místy téměř strašidelné. Především, když jsme se dozvěděli o tom, co se zde dělo na konci války a při osvobození. Budovu totiž vlastnila německá rodina a jedna česká rodina zde bydlela s nimi, aby se starala o správu domu a zahrady. Jeden ze tří synů této české rodiny chodil s panem Tobiášem do školy. I od něj se tedy tehdy dozvěděl spoustu informací. Dle vyprávění byla situace ke konci války a po válce velmi dramatická i zde, v budově našeho dětského domova. Připomněli jsme si, jak se politická situace stále měnila a každá doba byla něčím jiná. Po zajímavém vyprávění jsme se mohli také na spoustu věcí doptávat. Děti této možnosti využily. Beseda byla opravdu velmi zajímavá a panu Tobiášovi moc děkujeme za návštěvu. 

Rozsvícení stromů na Prokešově a Masarykově náměstí, 26. a 27. listopadu 2016

S blížícími se Vánocemi jsme se šli podívat v sobotu 26.11. na sváteční výzdobu a rozzářený vánoční strom na Prokoešově náměstí za účasti primátora Tomáše Macury. Město připravilo u radnice v podvečer adventu bohatý program. Mezi řadou atrakcí našel každý návštěvník něco zajímavého pro sebe. Děti se zúčastnily kreativních dílniček a bavily se při divadelním představení "Zimní pohádka". 

Hned následující den jsme se šli podívat na rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí. Letos poprvé se na náměstí rozsvítil strom umělý, který je 10 m vysoký, 4,5 metrů široký a skládá se z více než 27 tisíc větví. Děti kromě prodejních stánků velmi zaujal starobylý kolotoč na ruční pohon. 

 

Štramberk, 17. listopadu 2016

Na 17. listopad připadá státní svátek "Den boje za svobodu a demokracii". Připomněli jsme si s dětmi, co se v tento den událo a zpestřili jsme si volno celodenním výletem. Přes noc dost pršelo, ale ráno jsme naštěstí vyjížděli vlakem z Ostravy již bez deště. Naše cílová stanice byl Štramberk. Z vlakového nádraží jsme se prošli k jeskyni Šipka, odkud jsme krásně viděli Trúbu, která je dominantou malebného městečka Štramberk. Věž původního štramberského hradu slouží dodnes jako rozhledna. K Trúbě jsme došli všichni, ale jen někteří odvážlivci se vydali na 35 metrů vysokou rozhlednu, aby se na okolí podívali z výšky. Pro výstup a sestup museli zdolat 166 schodů. Na náměstí jsme si dali rozchod a téměř všichni zamířili pro Štarmberské uši - cukrářský výrobek z perníkového těsta. Do Ostray jsme přijeli už za tmy. Byl to hezký čtvrteční den.

Florbal cup Havířov, 11. listopadu 2016

Tradiční Florbal cup, který pořádá DD Havířov, jsme si ani letos nemohli nechat ujít. Brzy ráno, když v domově ještě skoro všichni spali a venku byla tma, jsme vyrazili do Havířova. Kluci se rozhodli, že pro letošní rok zabojují a budou stát na bedně. A jak to pro letošní rok dopadlo? Týmu ve složení - Emil, Jirka, Milan, Radek, Majki a Jarda se to opravdu povedlo. Nebylo to jednoduché, ale kluci bojovali a obsadili 3. místo. Vítězství patřilo stejně jako loni týmu z DD Hrabová, stříbrné medaile si odnesli hráči z DD Radkov-Dubová a bramborové umístění získal DD Vizina. V doprovodné soutěži „Král střelců“ se DD Úsměv také neztratil. Jirka obsadil parádní 2. místo. Pro letošní rok kluci odjížděli z turnaje spokojeni a už se těší na další ročník.

 

 

 

 

 

 

Beseda o dentální hygieně, 8. listopadu 2016

V úterý odpoledne čekala na děti beseda o tom, jak si správně čistit zuby. Náš domov přijely navštívit dvě studentky, které studují již pátým rokem zubní lékařství na lékařské fakultě v Olomouci. Připravily si prezentaci, ze které se děti dozvěděly, jaké máme druhy zubů, z čeho se zub skládá nebo také jak vzniká kaz. Studentky si s sebou také přivezly velké zuby a velký zubní kartáček, aby dětem ukázaly, jak si zuby správně čistit. Po krátké teorii dětem nakapaly do úst fialovou vodičku - roztok pro indikaci plaku. Během chvíle se děti smály fialovo-modrým úsměvem. Děti díky roztoku viděly, které části zubů si špatně vyčistily. Každé dítě dostalo nový zubní kartáček značky Curaprox a pod dohledem budoucích zubařek si zuby správně vyčistily. Velice děkujeme RV-densmed s.r.o., MDDr. Veronice Roubcové, za dar v podobě zubních kartáčků Curaprox pro děti z našeho domova.  

 

Uspávání broučků a dýňové slavnosti, 7. listopadu 2016

Celá akce se konala v MŠ Ostrava-Radvanice. Po úvodním přivítání a seznámení si děti vyrobily papírové dýně. Potom jsme se všichni odebrali z prostor MŠ a při odchodu si zazpívali písničku "Na mravenčí pasece". S rozsvícenými lampiony jsme vyprovodili broučky a berušky na jejich poslední cestě před zimním spánkem - prošli jsme se podzimní krajinou v okolí MŠ. Aby se broučkům sladce spalo až do jara, všechny jsme uložili do postýlky vystlané listím, osvícenou dýňovými lampičkami a společně jsme zazpívali "Mraveční ukolébavku". 

 

Svátek dýní a strašidel, 1. listopadu 2016

Halloween se slaví především v anglicky mluvících zemích a připadá na 31. října. Vznikl zkrácením anglického "All Hallows´ Evening" - tedy "Předvečer všech svatých". Celý náš domov se zúčastnil v úterý 1.11. již tradiční akce "Svátek dýní a strašidel", kterou pořádá ZŠ Bohumínská na Slezskoostravském hradě. Akci si děti jako každý rok parádně užily. Halloweenská show se všem líbila. Na hradě se to hemžilo různými strašidly, tančilo se, zpívalo a soutěžilo. Domů jsme se vrátili až za tmy a příjemně unaveni. Už teď se těšíme na jubilejní 10. ročník. 

Uspávání broučků, 17. října 2016

Říjnové odpoledne jsme se vydali do naší partnerské organizace MŠ Za Ještěrkou, kde se konala tradiční akce "Uspávání broučků". Celá tato akce se odehrávala vprostorách zahrady MŠ. Hlavním účínkujícím byl jako již tradičně "Hopsalín", který měl pro děti připravenou svou pohádkovou show. Závěrem pak prošel lampiónový průvod, na jehož konci byly všechny děti odměněny ovocem a malou sladkou odměnou. Dětem se akce moc líbila a pokud budeme pozváni i příští rok, určitě se zase do školky přijdeme podívat. Paní ředitelce ještě jednou moc děkujeme za pozvání. 

Dům na půl cesty Bozděchova - den otevřených dveří, 6. října 2016

Dveře ve čtvrtek otevřel Dům na půl cesty na ulici Bozděchova v Ostravě. Společně s tetou Veronikou ho navštívila Jana, Adéla, Sharon, Veronika a Emil. Dům na půl cesty je sociální služba, kterou poskytuje Centrum sociálních služeb Ostrava, o.p.s. Poskytuje ohroženým mladým dospělým od 18 do 26 let ubytování na přechodnou dobu a podporu při vstupu do běžného života. Děti se dovzěděly základní informace o této službě a čekala je také prohlídka pokojů či společenské místnosti. Vědí, že i ony by mohly této služby po odchodu z domova využít. 

Cirkus BUDAPEST NAGYCIRKUSZ, 1. října 2016

Když děti donesly ze školy pozvánky na cirkus, oči jim jen zářily štěstím. Rozhodli jsme se tedy cirkus, který v té době hostoval v Ostravě-Porubě, navštívit.  Po úvodu následovalo vystoupení tygrů a atmosféra začínala houstnout napětím. Celý program byl doprovázen zvukovými a světelnými efekty. Pro děti byl cirkus originálním zážitkem. Vystoupení cvičených pejsků, koní, velbloudů a dalších zvířat, stejně jako prezentace tanečnic a akrobacie otce se synem se všem moc líbila. 

 

Výlet do Olomouce, 28. září 2016

Na 28. září připadá "Den české státnosti". Tohoto dne roku 935 byl svým bratrem zabit český kníže sv. Václav. Letos vyšel tento státní svátek na středu. Děti měly ve škole volno, proto jsme využili hezkého počasí a udělali si celodenní výlet do Olomouce. Batohy plné svačin jsme ráno vzali na záda a vyrazili jsme na nádraží. Asi po hodině cestování vlakem jsme vystoupili v naší cílové stanici. Z nádraží nás čekala krátká procházka na Horní náměstí, které je nejvýznamnějším náměstím v Olomouci. Na náměstí jsme došli v pravou chvíli. Chybělo pár minut do 12:00 hodin, takže jsme stihli celou produkci orloje. Prohlédli jsme si také Sloup Nejsvětější Trojice, který se také nachází v centru historického jádra města. V dnešní den probíhalo na náměstí také "Setkání Hanáků". Jednalo se již o šestý ročník festivalu krojů, tanců, písní a tradic. Tato akce byla příjemným zpestřením našeho výletu. Středeční den jsme si všichni parádně užili, všem se velmi líbil, ale taky nás pěkně zmohl. Některé děti usnuly ještě dříve, než vlak opustil Olomouc a v Ostravě nám dalo spoustu práce je probudit.

 

Vodní svět, 3. září 2016

První sobotu po letních prázdninách bylo stále ještě nádherné počasí, tak jsme si udělali procházku na venkoví koupaliště. Vodní svět v Moravské Ostravě děti moc dobře znají. Po obědě jsme si nachystali svačiny a pěšky vyrazili. Sluníčko svítilo, Jiřík si užil brouzdaliště, Honza potápění a Jirka plavání. Večer se děti vrátily tak unavené, že po večeři ihned usnuly.  

Prohlídka domácího zvířectva a koupání na Ještěrce, 27. srpna 2016

Poslední prázdninovou sobotu bylo venku nádherné počasí, tak jsme se s radostí vypravili na celodenní výlet. Nejdříve jsme si prohlídli domácí chov koz, kačen, krůt a prasat. Děti měly možnost pohladit si mláďátka, prohlédnout si voliéru a pohrát si se dvěma pejsky. Následně jsme se vyrazili okoupat na Ještěrku a pohrát si s míčem na hřiště.  Prostě aktivně strávená sobota. Po návratu jsme si u večeře povídali o hezky prožitém dnu a děti nebylo nutné přemlouvat ke spánku.

 

 

 

 

 

 

 

Rekreace - Hlučín, autokemp Jezero, 16. - 22. srpna 2016

K letním prázdninám patří neodmyslitelně dovolená. Aby si člověk prázdniny užil a měl na co vzpomínat, nemusí jet někam daleko k moři do 5* hotelu. Spousta legrace se dá užít i v našich krajích a třeba pod stanem. Pro letošní rekreaci jsme vybrali místo, které je vzdálené od našeho domova zhruba 15 km – autokemp Jezero na Hlučínské Štěrkovně. Starší děti se vydaly do cíle společně se strejdou Petrem a tetou Veronikou na kolech a mladší děti dojely na místo autem. Zabydleli jsme se do dvou chatek a postavili 4 stany – naše bydlení na následující týden. Hned první noc naše stany otestoval déšť. Všichni jsme byli v suchu, jen stan Majkiho a Lennyho připomínal napuštěný bazén. Stan jsme vyměnili za nový a mohli jsme pokračovat v užívání si dovolené. Toto ráno nás ale čekalo i příjemné překvapení. Navštívil nás tým rádia Frekvence 1 a každý dostal Nutyho - krém s čokoládou a oříšky, to byla dobrota. Program celého týdne byl nabitý - spousta výletů, her, soutěží a tvoření. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo. Užívali jsme si koupání v bazénu, klouzaček, prolézaček i trampolíny. Zahráli jsme si pétanque, minigolf, stolní tenis, tenis, plážový volejbal, fotbal nebo vybíjenou. Navštívili jsme Dětský ranč a nechyběly ani procházky do okolí. Byli jsme také v letním kině, kde jsme zhlédli film „Konečně doma“. Den před odjezdem se počasí trošku pokazilo a pršelo téměř celý den. Nám to ale nevadilo, protože jsme si udělali výlet vlakem do nedalekého aquaparku v Kravařích. Všichni si rekreaci parádně užili, ve zdraví ji přežili a už se těšíme na další společné chvíle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výšlap na Ondřejník, 6. srpna 2016

V sobotu ráno po probuzení jsme si zabalili chutnou svačinku v podobě smaženého řízku, který nám připravila teta noční a hurá na výlet. Tentokrát na turistický výšlap na Ondřejník. Venku bylo sice docela chladno a jemně poprchávalo, ale nenechali jsme se od našeho cíle odradit. Jaké překvapení pro nás bylo, když jsme po výstupu na vrchol zjistili, že je již otevřená nová turistická chata s dobrým občerstvením. Cestou zpět jsme si pak zahráli na schovávanou. Všichni jsme si výlet parádně užili.

American Classic Cars, 22. července 2016

Výstava amerických veteránů se koná na výstavišti na Černé Louce v Ostravě. Jedná se již o V. ročník této výstavy. K vidění jsou americké veterány se zdobným naleštěným chromem, s obrovskými motory a prostornými sedadly. Vystaveno je zhruba 50 vozů od roku výroby 1911 do současnosti. Stejně jako v roce předešlém, tak ani letos jsme si tuto výstavu nemohli nechat ujít. 

Štramberská Trúba, 16. července 2016

Před prohlídkou technického muzea Tatra se byly děti podívat na Štramberské Trúbě. Štramberská Trúba je turisticky velice atraktivním cílem. Asi 40 metrů vysoká Trúba je dominantou malebného městečka Štramberk, jenž je národní kulturní památkou.

Technické muzeum Tatra, 16. července 2016

Děti Jiřík, Honza a Sharon navštívily v sobotu 16. července Kopřivnici, konkrétně muzeum, kde je čekala prohlídka výstavy historických vozidel a motocyklů známých značek z celého světa včetně několika unikátních exponátů. Technické muzeum v sobě ukrývá i jednu neautomobilovou perlu - Expozici Dany a Emila Zátopkových.

Hrad Hukvaldy, 10. července 2016

Nedělní výlet patřil návštěvě jednoho z největších hradů na Moravě - hradu Hukvaldy. Děti se vyfotily se sochou lišky Bystroušky, která zdobí hukvaldskou oboru. Spolu s liškou je na bludném kameni také pamětní deska, která připomíná místního rodáka Leoše Janáčka. Děti došly až na úplný vrcholek, kde si prošly celý hrad, všechna nádvoří a z věže hradu Hukvaldy si prohlídly širé okolí. Vidět šly hřebeny Beskyd nebo město Kopřivnice. 

 

 

 

 

 

 

 

Návštěva krytého bazénu v Ostravě-Porubě, 9. července 2016

Na sobotní odpoledne měly děti slíbenou návštěvu koupaliště. Počasí ale venkovnímu koupání nepřálo. Venku bylo zamračeno s občasným deštěm. O dovádění v bazénu ale děti nepřišly. Bazénové centrum na Čapkárně bylo sice z důvodu pravidelné technické výluky uzavřeno, ale ani to dětem nezabránilo ve vodních radovánkách. Společně s tetou Radkou navštívili krytý bazén v Ostravě-Porubě.  Honzík s Jíříkem dováděli celé odpoledne v dětském brouzdališti, které je nově dovybaveno skluzavkou a Sharon si užívala plavání a skoků ze skokanského můstku. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výlet na Landek, 1. července 2016

První prázdninový den vyrazily děti po obědě na pěší turistiku.  Počasí v tento den přálo, tak si cestou užily sluníčka a v cíli nabily ztracenou energii pohybovými aktivitami a hraním si s místními kozami v Landek parku. Děti byly nadšené, příjemně unavené, takže po návratu domů téměř ihned usnuly.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MISS PRINCESS OF THE WORLD - Princess golf academy 2016, 25. června 2016

Slunečnou sobotu jsme se zúčastnili akce, které se konala v návaznosti na akci Miss na ledě. Tentokrát se jednalo o akci Princess golf academy 2016 a akce se konala v Šilheřovicích na Loveckém zámečku. Akce to byla charitativní, dětem přinesla atraktivní zážitky a hlavně radost z toho, že poprvé v životě hrály golf na opravdovém golfovém hřišti a učili je profesionální golfisté. Z počátku měly v hlavě chaos, jak vlastně držet golfovou hůl a jak se strefit do golfového míčku, ale pak opravdu předvedly, že když se chce, tak to alespoň trochu jde.  Nemohli jsme uvěřit tomu, že při vyhlašování vítězů se družstvo, ve kterém byl náš Majki, umístilo na 3. místě. Deniska se umístila na prvním místě v odpalu míčku na jamku a Šimon obsadil 3. místo. 

Zoologická zahrada Ostrava, 11. června 2016

Počasí sice vypadalo všelijak, ale děti si zabalily do batůžku pláštěnky a společně s tetou Radkou se všichni vydali navštívit ZOO. Hned na začátku děti jásaly nad plameňáky, ale nejvíce času děti strávily u koz. Dětem se také líbili velbloudi, žirafy a taky železní mravenci velikosti malého dítěte. Starším dětem se velmi líbil pavilon evoluce. Děti se také vydováděly na houpačkách a prolézačkách. Počasí se nakonec umoudřilo a pláštěnky zůstaly nebylo potřeba použít. 

Basketbalová show Harlem Globetrotters, 4. června 2016

První červnovou sobotu jsme dostali příležitost navštívit Ostravar Arénu a podívat se na exhibiční zápas legendárního týmu basketbalových kouzelníků Harlem Globetrotters.  Návštěvou v ČR uzavřeli své turné u příležitosti 90. výročí vzniku klubu. Tito kouzelníci s míčem nás svým pohybem i slovem bavili po celé dvě hodiny. Byla to perfektní podívaná a pokud se ještě někdy naskytne příležitost se na tyto basketbalisty podívat, uděláme vše pro to, abychom na jejich zápasem nechyběli.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejmilejší koncert, 28. května 2016

Náš dětský domov se prezentoval jako jeden z mála domovů výstavkou prací našich dětí na Nejmilejším koncertu, který se konal v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic. Jednalo se o celostátní finálovou přehlídku zájmové umělecké činnosti dětí z dětských domovů. Od rána jsme prezentovali výrobky v prodejním stánku, který jsme měli v předsálí a za symbolické ceny jsme i některé výrobky prodali. Alce byla velmi úspěšná a jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit a následně shlédnout program - finále umu dětí z dětských domovů. 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Dopravní značky" - soutěž pro děti z DD, 26. května 2016

Tentokrát si soutěž pro děti v rámci našeho domova připravila teta Radka. Děti byly rozděleny do dvou věkových kategorií. Všechny děti předem věděly, do které kategorie spadají a jaké značky se mají naučit. Děti do 14 let měly znát celkem 21 značek a děti od 15 let měly prokázat znalost celkem 55 dopravních značek. Hlavním kritériem bylo správné názvosloví značek a pokud by došlo k remíze, rozhodoval čas. Některé děti poctivě před soutěží trénovaly, jiné spoléhaly na to, že vše již znají. Jak se ale říká - opakování je matka moudrosti - i nyní se připomenutí značek před soutěží vyplatilo. V mladší kategorii obsadil zlatou pozici Radek, na stříbrné příčce skončil Jarda. Oba dva poznali všechny značky ve své kategorii. V závěsu za nimi skončil Koloman, který si nemohl vzpomenout na dvě značky. Ve starší kategorii získala 1. místo Sharon, která znala všehny dopravní značky, s jednou chybou se na 2. místě umístila Jana a 3. místo patřilo Adélce. 

Ve víru tance a hudby, 25. května 2016

Za kulturním zážitkem se vydaly děti do Ostravské konzervatoře. Společně se strejdou Petrem se byli podívat na vystoupení dětí z ostravských MŠ a tanečních kroužků a klubů. Děti se mohly inspirovat a motivovat do příštího školního roku, kdy si budou opět vybírat ze široké škály zájmových kroužků. Dětem se akce moc líbila, obzvlášť vystoupení na motiv známé pohádky Ledové království.

Regionální sportovní hry mládeže, 21. května 2016

Regionální sportovní hry mládeže se jako již tradičně konaly v areálu gymnázia Emila a Dany Zátopkových v Ostravě-Zábřehu. Na turnaj se přihlásily děti z dvanácti dětských domovů Moravskoslezského kraje. Celkem se různých disciplín účastnilo cca 70 dětí. Naše děti soutěžily v atletických disciplínách - běh na 100 m, vrh koulí, skok do dálky a běh na 1 500 m. Emil se v běhu na 100 m a ve skoku do dálky umístil na 2. místě a kvalifikoval se tak do republikového kola, které se letos koná v Nové Vsi u Chotěboře. 


 

Čokoládová tretra, 17. května 2016

Čokoládové běhání je otevřená běžecká soutěž pro děti do 11 let. Patronem Čokoládové tretry je legenda světové atletiky Jan Železný. Letos se akce v Ostravě zúčastnilo přes 600 dětí a mezi nimi nechyběly ani děti z našeho domova. 100 m si zaběhl Ryan, 200 m uběhla Denisa a 300 m  běželi Milan s Kolomanem. Všechny děti doběhly zdárně do cíle. Kromě tety Radky našim běžcům fandil i Lenny. Děti si odpoledne užily. Kromě běžecké soutěže pro ně byl připraven i doprovodný program - trampolína, malování na obličej, stolní fotbálek či cvičná překážková dráha. 

 

 

 

 

 

 

 

Florbalový turnaj na Dubině, 7. května 2016

Jako již poněkolikáté jsme se zúčastnili turnaje mezi dětskými domovy ve florbale. Děti před turnajem prohlašovaly, že si jdou minimálně pro stupně vítězů. Bohužel realita byla daleko od skutečnosti. Nakonec jsme byli rádi alespoň za postup z posledního místa ze skupiny, kde jsme narazili na prvního z druhé skupiny, jež byl pozdější vítězný tým celého turnaje - domácí výběr z DD Ostrava-Hrabová. Po delší době jsme z turnaje neodvezli žádnou trofej. Děti si však zahrály a příjemně se unavily. Pořadateli nezbývá než poděkovat za velmi dobře zorganizovaný turnaj. 

DD CUP 2016 - Fotbalový turnaj, 3. května 2016

Účast na tomto turnaji je vždy prestižní záležitostí a dětské domovy nasadí to nejlepší, co jim v dětských domovech vyrůstá. Také my jsme postavili to nejlepší a vydali jsme se kousek za náš domov na stadion Bazaly. Náš tým byl ve složení: Emil, Koloman, Pavel, Radek, Milan, Jaroslav a Bruno. V kvalifikačním kole nám los přihrál dětský domov Velké Heraltice a Vizinu. Bohužel oba zápasy jsme prohráli a to nás předurčilo k boji o sedmé až deváté místo. Poslední zápas o umístění s Lipníkem nad Bečvou jsme vyhráli, a tak jsme oproti loňskému ročníku skončili o příčku výše. Děti si úžasně zahrály a nakonec přebíraly účastnické ceny od hráčů prvoligového Baníku Ostrava - od Holzra a Helešice. Všem zúčastněným je potřeba poděkovat a také pořadatelé si zaslouží velké díky.

DJ workshop v herně DD Úsměv, 2. května 2016

Pondělní květnové odpoledne navštívili náš domov dva pánové – manažer marketingu a ředitel technické produkce z týmu B4L. Beats for Love je největší festival taneční hudby u nás, který se koná v Dolní oblasti Vítkovic. Pánové nám popovídali o historii tohoto festivalu a řekli nám i pár zajímavostí k nadcházejícímu ročníku. Přivezli s sebou také mixážní pult a bedny, takže si děti mohly vyzkoušet, jak se mixuje hudba a na chvíli se přenést do role DJ. Pánové si pro děti také připravili soutěž o trička B4L. Taneční soutěž vyhrál Koloman a druhý skončil Lenny. Všechny děti také dostaly na památku placku tanečního festivalu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncert Václava Noida Bárty, 29. dubna 2016

Václav Noid Bárta vydal na podzim roku 2015 nové album "Jedinej krok" a 29. dubna 2016 zavítal do Ostravy do Kulturního domu, kde představil i písničky ze zmíněného alba. Naše děti dostaly možnost se koncertu zúčastnit. Byly nadšené a koncert se jim moc líbil. Moc se jim také líbilo doprovodné taneční vystoupení, které je motivovalo k další a usilovnější přípravě v navštěvovaném tanečním kroužku. 

Pálení čarodějnic a opékání párků, 28. dubna 2016

Akce v duchu sletu čarodějnic se uskutečnila v Základní škole speciální v Ostravě. Školu navštěvuje Jiřík. Akci jsme navštívili společně s dalšími dětmi z DD. Jiřík se zúčastnil soutěžení jak za jednotlivce, tak za své družstvo. Veškeré soutěže byly provázeny moderátorským slovem paní učitelky v kostýmu čarodějnice. Hrála hudba, tancovali jsme, relaxovali. Závěrem došlo k upálení maskota čarodějnice.

III. ročník turnaje Pétanque, 23. dubna 2016

Letos jsme opět přichystali pro všechny dětské domovy Moravskoslezského kraje soutěžní den - turnaj v tradičně netradiční hře Pétanque. Soutěžilo mezi sebou 11 domovů (DD Velké Heraltice, DD Melč, DD Lichnov, DD Radkov-Dubová, DD Hrabová, DD Frýdek-Místek, DD Budišov nad Budišovkou, DD Fulnek, DD Havířov, DD Čeladná a zástupci našeho DD Úsměv). Do letošního ročníku se přihlásilo více účastníku než v letech předešlých, proto jsme zvolili systém skupin, ze kterých se pak kvalifikovaly týmy pro semifinále a následně finále. Náš domov získal ve starší kategorii díky týmu ve složení Emil, Anička a Pavel krásné 2. místo. Letošní ročník jsme zpestřili doprovodným programem, kdy si účastníci i jejich doprovod mohli vyrobit placku (button) či magnet s vlastním motivem. Počasí nám taky vyšlo podle objednávky - bylo hezky.  Všichni se už těšíme na další ročník.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Velikonoční pobyt, 24. - 28. března 2016

V době velikonočních prázdnin jsme s dětmi vyjeli do hotelu Duo, který se nachází v obci Horní Bečva. Během pobytu jsme měli možnost nejen důkladně poznat okolí hotelu při pravidelných procházkách, ale i návštěva skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm nás velice obohatila. Děti se velice rychle spřátelily s ostatními dětmi v hotelu, účastnily se programů s animátory. Velký lákadlem byl hotelový bazén se saunovým světem, kterého jsme využívali denně. Poslední den, který připadl na velikonoční pondělí, všechna děvčata byla pořádně vyšlehána chlapci. Pobyt se vydařil, dětem se velice líbilo a rády by znovu navštívili tento hotel.

 

 

 

 

 

"Puzzliáda" - soutěž pro děti z DD, 10. března 2016

Pro měsíc březen si teta Gabka připravila pro děti soutěž ve skládání puzzllí. Všechny děti z našeho DD se sešly v jídelně, rozdělily se do tří kategorií a soutěž mohla vypuknout. Každá kategorie skládala jiný obrázek s jiným počtem dílků. Byl to boj do poslední chvíle. Obrázek se nakonec podařilo poskládat všem soutěžícím. V nejmladší kategorii zvládl nejrychleji pospojovat správné dílky k sobě Koloman, v prostřední kategorii se na prvním místě umístila Anička a v nejstarší kategorii se stala vítězem Jana. 

 

 

 

 

 

 

 

Miss princess of the world, 3. března 2016

Sportovně charitativní akce se konala v Multifunkční hale v Ostravě-Vítkovicích. Byl zde připravený zábavný program na ledě. Děti si mohly zabruslit, ale také se podívat na exhibici hokejistů, krasobruslařů a na závěr i na hokejové utkání. Akce byla velmi dobře připravena, děti si osobně vyzkoušely, jak je těžké stát na bruslích a střílet pukem na hokejovou branku. Pochopily, že i krasobruslení bez každodenního tréniku by krasobruslařům nešlo. Akce byla velmi zdařilá. Moc děkujeme za pozvání.

Návštěva hokejového utkání Vítkovice x Liberec, 1. března 2016

Na úterý 1. 3. 2016 jsme dostali krásný dárek z našeho Moravskoslezského kraje - 8 vstupenek na hokejové utkání mezi našimi ostravskými Vítkovicemi Steel a Bílými Tygry Liberec. Děti byly z