Muzikál Robin Hood, 26. listopadu 2017

Děti dostaly skvělou příležitost strávit nedělní večer kulturně. Do ostravské multifunkční haly Gong přijelo pražské divadlo Kalich s muzikálem Robin Hood. Téměř tříhodinové představení uteklo jako nic a dětem se moc líbilo. Příběh Robina Hooda byl romantický, ale také zábavný, plný rychlejších i pomalejších písní. Děti si některé písně ještě po skončení broukaly. Obsazení muzikálu bylo hvězdné a děti měly jedinečnou možnost se se všemi herci i vyfotit. Budou tak mít kromě zážitku z muzikálu i krásnou památku!

Den boje za svobodu a demokracii, 17. listopadu 2017

I letos jsme si s dětmi připomněli tzv. sametovou revoluci, aby děti věděly, proč mají ve škole volno a vyrazili jsme za poznáním do Planetária. Příjmená byla procházka po turistické stezce od konečné autobusu. V sále jsme nejdříve shlédli "Život stromů" - video o tom, jak rostou stromy, odkud přijímají živiny a proč jsou vlastně zelené rostliny užitečné pro všechny živé organismy na Zemi. V živě moderované části jsme pozorovali oblohu v různých časech, Velký a Malý vůz, hvězdu Polárku; planety, které je možno vidět ráno 3.30 hodin, pohled na Zemi z vesmíru. Na závěr jsme si prohlédli Experimentárium. Jednalo se o pěkný den. 

Naučná stezka Landek, 15. listopadu 2017

Abychom trošku oživili běžnou podzimní procházku, vydali jsme se v půlce listopadu po naučné stezce Landek, kterou jsme zakončili kvízem o sladkou odměnu. Děti již okolí Landekku z předchozích akcí znají, tentokrát jsme se ale prošli pouze přírodou a po cestě jsme se zastavovali u informačních tabulí. Děti měly za úkol přečíst si vždy určitý odstavec a být pozorní také k okolí. Protože dny jsou již krátké, zkrátili jsme naučnou stezku o polovinu, abychom se neztratili ve tmě. Na konci dne jsme si pak spolu všichni sedli a děti postupně dostaly 12 otázek, na které měly samostatně odpovědět. Testovaly si tak svoji paměť, ale i pozornost. Každý si pár informací zapamatoval a výsledky byly dobré, nicméně nejvíc správných odpovědí měl Radek, který také dostal tu největší sladkou odměnu.

Svatý Martin na bílém koni, 11. listopadu 2017

V tento den se sice pranostika nevyplnila, ale dopoledne nás inspirovala průvodkyně na Masarykově náměstí bohatým programem při příležitosti právě svátku Martina, a tak jsme se prošli "noční" Ostravou s lampiónovým průvodem a zaposlouchali se do tónů  cimbálové muziky, prohlédli jsme si prvně otevřené stánky, workshopy a nasáli vánoční atmosféru. Milé bylo setkání s maskotem Sluníčka.  

Komentovaná prohlídka Z věže do věže, 11. listopadu 2017

Sraz jsme měli v turistickém informačním centru pod věží Nové radnice a již po půl desáté jsme se kochali na Vyhlídkové věži Nové radnice, kde se nám z výšky 73 m naskytl krásný pohled na dnes již zelenou Ostravu. Procházkou z Prokešova náměstí na Masarykovo náměstí jsme se s průvodkyní vydali historickým centrem Moravské Ostravy. Ve věži původní radnice, nyní Ostravského muzea, následovalo ukončení celé akce. Výklad byl "okořeněn" historkami např. o prvorepublikovém herci Oldřichu Novém - velkém elegánu. Děti nové poznatky bavily a zajímaly. Spousty drobností si člověk ani nevšimne, proto stojí za to si výklad poslechnout. Vřele doporučujeme!

Výroba vánočních dekorací, 6. listopadu 2017

Abychom nezaháleli, už 6. listoapadu jsme se pustili do předvánočního vyrábění. Tentokrát jsme tvořili vánoční dekorace, které budou děti prodávat na akci "Obchůdky s Albertem". Zapojila se celá třetí skupina, každý přiložil ruku k dílu a vzniklo proto spoustu různorodých výrobků. Jako materiál nám posloužily šišky a filc. Nejprve jsme si udělali šablony, podle kterých jsme vystřihovali a každý si pak k vyrábění zvolil barvičky, které se mu líbily. Tvoření bylo pracné, ale bavilo nás. Proto doufáme, že i ostatním budou připadat ozdoby roztomilé jako nám a rád si je zakoupí, aby si je v čase předvánočním někam zavěsil a dělaly mu radost. 

Podzimní práce na zahradě domova, 5. listopadu 2017

Nedělní den byl jako z pohádky. Sluníčko nám přálo, tak jsme se vydali s dětmi na naši krásnou zahradu. Začali jsme s hrabáním listí a sběrem do pytlů. Starší Jirka nám pomohl zamést prostor před bránou domova. Bylo to jeho téměř první setkání se zahradním nářadím. Nejprve se k tomu moc neměl, ale nakonec dokázal použít koště, kolečka a také lopatu. Malí kluci se také předvedli jako velcí pomocníci. Máme z nich velkou radost. 

Keramická dílna aneb zábavné tvoření, 4. listopadu 2017

V sobotu 4. 11. jsme pozvali děti z diagnostického ústavu na návštěvu do našeho dětského domova. Již dopředu jsme si pro ně připravili program v keramické dílně. Děti se s radostí pustily do společného tvoření. Většina z nich zpracovávala keramickou hlínu poprvé, ale nebylo to znát. Děti tvořily zvonečky, domečky a pro velké nadšení ještě misku, která sice nebyla v plánu, ale zvládly ji moc dobře. Děti z diagnostického ústavu odcházely spokojené a slíbily, že pokud budou moci, tak návštěvu zopakují. 

Uspávání broučků - Bartovice, 1. listopadu 2017

Ve středu 1. 11. 2017 jsme se vydali s dětmi z I. RS MHD směr Ostrava-Bartovice, kde jsme byli místní samosprávou pozvaní na lampiónový průvod a dovádění s Hopsalínem. Děti si užily zábavu s Hopsalínem a následně se šlo uspávat broučky v lampiónovém průvodu. Děti si akci moc užily a na cestu zpět dostaly i nějaké sladkosti.

Uspávání broučků, 31. října 2017

V MŠ Radvanice se letos konala tato každoroční akce o týden dříve než loni. Nejdříve si děti v jednotlivých třídách v rámci dílniček vyrobily berušky, broučky a dozdobily lampióny. Paní ředitelka uskutečnila neplánovaný rozhovor s naší Sofií, kterou znala právě již z loňska. Průvod s lampióny kontrolovala a dohlížela na bezpečnost Městská policie. Na závěr jsme si tradičně všichni zazpívali "Na mravenčí pasece" a "Mravenčí ukolébavku". Přejeme sladký zimní spánek všem beruškám a broučkům až do jara!

Festival hraček, 28. října 2017

Tento státní svátek jsme chtěli jít s dětmi na Dopravní hřiště, kde Městská policie pořádala akci pro veřejnost, ovšem pouze za příznivého počasí... Tentokrát nám počasí nakloněno nebylo a jelikož v neděli, kdy bychom dle plánu na Festival hraček šli, mělo být dle předpovědi ještě horší, vzali jsme si deštníky a vyrazili na Černou louku do zastřešených prostor už v sobotu. Děti si zasoutěžily, shlédly divadlo, tvořily a zkoušely nové modely hraček. Bylo se na co koukat! Honzu nejvíce zajímaly závodní simulátory a interaktivní hrací stůl, Jiříka učarovala vznášedla. 

Nácvik bruslení, 26. října 2017

Začaly podzimní prázdniny a tak jsme s dětmi, které zůstaly v domově, vyrazili do Komenského sadů. Zde jsou děti často, ale tentokrát šlo o to, že se malý Jiřík učil bruslit na kolečkových bruslích. Udělal pokroky, tak budeme věřit, že příští rok již bruslení zvládne samostatně - stejně jako Honza. 

Svátek dýní a strašidel, 24. října 2017

Základní škola Bohumínská v letošním roce pořádala jubilejní 10. ročník akce "Svátek dýní a strašidel". Ani v letošním roce jsme na této akci nemohli chybět. Děti se moc těšily a plánovaly si své masky dlouho dopředu. Ráno se zdálo, že nám počasí překazí plány, ale naštěstí se do odpoledne umoudřilo. Po škole a přípravě na další den jsme si udělali procházku na Slezskoostravský hrad, kde se celá akce konala. Už po cestě na hrad jsme potkávali spoustu dětí v různých maskách. Některé byly opravdu strašidelné. Na hradě byl pro děti připraven teplý čaj, spousta soutěží, hudba a tancování. Těšíme se zase na příští rok. Některé děti si už při ceště domů začaly plánovat masky... Jarda za tu letošní vyhrál 1. místo!

Návštěva krytého bazénu "Vodní svět", 14. října 2017

V sobotu se nám po delším čase naskytla možnost navštívit krytý bazén "Vodní svět". Původně jsme měli jít ve větším počtu, avšak nemoci a odchody dětí do domácí péče tomu nebyly nakloněny. Nicméně i v tak malém počtu jsme si to náramně užili a děti se hlavně ve vodní jeskyni maximálně vydováděly.

Enkaustika, 10. října 2017

Nevíte, co je to enkaustika? Enkaustika je malování horkým voskem. Díky této technice zvládne malovat krásné obrazy - abstrakce - úplně každý. Vyzkoušeli jsme si to s dětmi na III. rodinné skupině. Připravili jsme si voskovky, papír na enkaustiku a speciální žehličku. Věřte, že žehlit chtěl každý, nikdy nebylo žehlení zábavnější! Pod rukama dětí vznikaly krásné obrazy. Některé si dáme do rámečku a necháme na bytě, ale většinu z nich nabídneme návštěvníkům Adventního koncertu v Ostravě a Vánočního jarmarku.

EKO tvoření, 9. října 2017

Protože nadešel podzim, chtěli jsme si s dětmi zpříjemnit bydlení podzimními dekoracemi. Abychom ušetřili životní prostředí, nenakoupili jsme dekorace v obchodě, ale vyrobili jsme si podzimní věnec sami z materiálů, které běžně najdeme doma. K výrobě jsme použili staré nákupní plastové a papírové tašky, starou krabici od bot a přírodní materiály - listy, šišky a žaludy. Až podzim skončí, můžeme věnec pouze jinak dekorovat a udělat z něj věnec vánoční, nebo ho můžeme rozebrat a odnést do tříděného odpadu. Využijeme tak věci, kterých je všude kolem nás nadbytek, ale ještě dokáží posloužit dalšímu účelu a následně mohou být dále recyklovány. 

.

Noc vědců na Přírodovědecké fakultě, 6. října 2017

V pátek 6. října se v Ostravě konal 5. ročník Ostravské noci vědců - akce, která bourá představy o nudné vědě zavřené za zdmi laboratoří. Akce se konala na několika místech Ostravy, my jsme se pěšky vydali na návštěvu Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Děti měly možnost podílet se a vyzkoušet si na vlastní kůži jaké to je, sáhnout si třeba na živého hada či strašilku. Mohly si také vyzkoušet práci s pipetou nebo přijít na zákonitosti přírodních věd v praxi.  Dětem se akce moc líbila a byly rády, že si na závěr mohly vybrat nějaký z reklamních předmětů. Těšíme se na další ročník

Barevný podzim, 4. října 2017

Jednoho říjnového odpoledne, kdy venku svítilo sluníčko, jsme se na III. rodinné skupině vydali na procházku po Muglinově. Užívali jsme si sluníčka a kochali jsme se barevnosti stromů. Příroda je prostě kouzelná. Pár barevných listů javoru jsme si přinesli domů a vyzkoušeli jsme si z nich vytvořit růžičky. Strašně nás to bavilo a listů jsme si přinesli opravdu mnoho, tak jsme si vyrobili celou kytici růží, která nám teď ve váze zdobí náš obývací pokoj. 

Den české státnosti, 28. září 2017

28. září slaví svátek Václav a také je tento den dnem české státnosti. Jelikož se jedná o státní svátek, školy byly pro tento den zavřeny a děti měly volno. Venku bylo nádherně, opravdové babí léto. Vzhledem k nemoci některých dětí jsme letos nepodnikli žádný větší výlet, ale krásný den jsme si i přesto užili. Uvařili jsme si oběd, na kterém se každý nějak podílel - někdo loupal, jiný krájel, další míchal nebo prostíral. Dopoledne jsme se stihli podívat i na fotky z letní rekreace. Hezky jsme si u fotek zavzpomínali a děti, které s námi nebyly, tak si nechaly vyprávět zážitky a už se těší na další společnou dovolenou. Odpoledne jsme strávili na zahradě. Hráli jsme si, ale i trošku pracovali. Nejdříve jsme pohrabali listí, trošku zametli, uklidili v domečku a potom se dali do několika turnajů. Zahráli jsme si pétanque, stolní tenis a mölkky. Nechyběla ani schovávaná nebo hnička. Doma jsme si ještě zahráli stolní hru Sabotér. Všichni jsme si volný den parádně užili. 

Chorvatsko, Baško Polje, 29. července - 10. srpna 2017

Rekreaci v Chorvatsku jsme si s dětmi užívali naplno. Cesta sice byla dlouhá a náročná, odměnou pro nás však bylo krásné slunečné počasí a čisté osvěžující moře po celou dobu pobytu. Kromě každodenního koupání a slunění na pláži, jsme se také vydali na šlapadla a absolvovali jsme dva výlety lodí. Večerní výlet lodí na Makarskou riviéru, kde jsme měli možnost navštívit také rybářské muzeum a denní výlet na ostrov Brač spojený s občerstvením na lodi a koupáním. Pravidelně jsme se také procházeli do centra městečka Baška Voda, kde si děti pořídily suvenýry na památku a dárečky pro své blízké. 

Vodní svět Sareza, 25. června 2017

Neděle byla opravdu velmi slunečná, proto jsme se ji po splnění všech povinností na zahradě domova rozhodli strávit aktivním odpočinkem na nedalekém venkovním koupališti. Pro samotné plavání, dovádění ve vodě, ježdění na skluzavkách i tobogánu nám nezbývalo moc času na focení a tak jsme pouze závěrem, kdy už to vypadalo, že bude pršet, rychle pořídili jeden snímek pro upomínku na tento pestře prožitý den.

PRINCESS GOLF ACADEMY, 24. června 2017

Letos se tato charitativní akce navazující na akci Miss na ledě konala v areálu GOLF PARK LHOTKA v Ostravě-Lhotce. Během dopoledního bloku jsme se učili na jednotlivých stanovištích např. nejdelší odpal, nejpřesnější odpal, složité patování, čiping (přihrávka na cíl) a údery na terč. Jelikož nás bylo mnoho, posledním stanovištěm byly volnočasové aktivity. V odpoledním bloku jsme již tato stanoviště absolvovali na body. Přesto, že jsme se ani v jedné disciplíně neumístili na prvních třech příčkách, učení golfu nás bavilo a odnesli jsme si zkušenosti a zážitky, za které jsme vděčni organizátorům a trenérům. Celý den v tomto areálu hrála na kytaru a housle a zpívala naživo sympatická paní. Aby toho nebylo málo, k dispozici byly dvě atrakce: kráva k dojení a elektrický rodeo býk, který byl použit k soutěži vychovatelů během poledního oběda dětí. Děkujeme moc za pozvání.

The Exit Game Ostrava, 19. června 2017

Únikové hry jsou v posledních letech velmi populární a rozšířené. Tento typ her byl založen na počítačových hrách, ve kterých hráč uzamčený v místnosti musí nejdříve dobře prozkoumat své okolí, aby se dostal ven. Díky The Exit Game Ostrava si děti z našeho domova ze III. rodinné skupiny společně s tetami mohly jednu takovou únikovku vyzkoušet na vlastní kůži. Ze začátku byly znát obavy. Představa, že nás zavřou někam do místnosti a my máme 60 minut na to, abychom se nějak dostali ven, nebyla moc příjemná, ale to neznámo nás zároveň i strašně lákalo. V hlavách se nám honilo, zda to zvládneme? Co když si nebudeme vědět rady? Nápověda pána, který nás do hry uváděl, zněla jasně – hlavně se nehádejte, spolupracujte, vše si říkejte, mějte oči otevřené… Takže nadechnout, vyčůrat a jdeme na to, to musíme společnými silami přece zvládnout! A zvládli jsme! Dokonce ve skvělém čase. Dostat se ven nám trvalo 37 minut 30 sekund. Děti byly nadšené, moc se jim tento druh zábavy líbil. Pro nás tety bylo krásné sledovat, jak ty „naše“ děti umí mezi sebou spolupracovat, pomáhat si, naslouchat si… Bylo to perfektní a věříme, že to nebyla naše poslední únikovka. Ještě jednou moc děkujeme The ExitGame Ostrava. 

Ukončení šk. roku 2016/2017, 15. června 2017

Blíží se letní prázdniny a s nimi tradiční grilování na naší zahradě. Letos jsme grilovali v dřívějším termínu než obvykle, protože děti ze ZŠ Bohumínská si jdou pro vysvědčení již týden před oficiálním začátkem prázdnin. Školu jim totiž budou rekonstruovat, proto budou mít o týden delší prázdniny. Rozloučení se školním rokem se nám vydařilo. Sluníčko svítilo, na zahradě to vonělo a všichni se náramně bavili. Proběhl turnaj ve stolním tenise a ve hře Mölkky a nechyběly ani další hry jako je schovka, hra na policajty a zloděje, gordický uzel, elektřina nebo cukr, káva, limonáda. Na zahradě jsme si užívali až do večerních hodin. 

Umělecký workshop, 1. června 2017

Děti měly skvělou příležitost účastnit se v hezkém slunečném počasí na zahradě dětského domova uměleckého workshopu. Workshop nám připravila skupina "Umění lidem" složená ze studentek vysokých uměleckých škol. Děti si zkusily akční malbu, na chvíli se nám na zahradě proměnily v umělce a jejich díla připomínala slavné obrazy Jaksona Pollocka či Marka Rothko. Děti si akční techniky opravdu užily, zkoušely malovat nohama, rukama, házely na plátno balónky naplněné vodou a barvou, do balónků házely šipky a dokonce měly prostor vymyslet svou vlastní techniku. Lily tedy barvy na plátno, které vzápětí převracely a opravdu se nebály experimentovat. Děkujeme všem lidem ze skupiny, kteří pro nás tento zajímavý zážitek připravili. Věřím, že i jim bylo zapálení dětí velkou odměnou. Doufáme, že vzniklá díla se budou dát využít k dobrým účelům a moc rádi se přijdeme podívat na plánovanou výstavu. 

Zahradní slavnost v MŠ Jaklovecká, 14. června 2017

Sofie končí ve školce. Příští rok už půjde do školy a mateřská školka, kterou celý tento školní rok navštěvovala, zorganizovala na rozloučení s předškoláky zahradní slavnost, která se opravdu vyvedla. Ze začátku všechny přivítala paní ředitelka, která řekla na úvod pár slov, potom proběhlo oficiální rozloučení s předškolními dětmi a mohlo se začít soutěžit, tancovat, děti si mohly prohlédnout hasičské auto nebo si nechat něco namalovat na obličej. Všude byla spousta balónků a ani v šest hodin večer se počet dětí na zahradě MŠ nezmenšoval, stále se bylo čím zabavit. Počasí celé zahradní slavnosti přálo, den se opravdu moc vydařil.

Závěrečná výstava výtvarného oboru ZUŠ Edvarda Runda, 13. června 2017

Třetí rodinná skupina se v úterý 13. června zúčastnila závěrečné výstavy výtvarného oboru. Do výtvarného kroužku dochází z naší skupiny Jarda, Žanet a Adél. Všichni zde měli vystavená opravdu krásná díla, Jarek dokonce absolventské práce. Atmosféra byla příjemně letní a uvolněná. Děti se potkaly se svými kamarády z kroužku a ze školy a všichni jsme si popovídali také s paní učitelkou Koplovou, která děti v kroužku vede. Tradičně nechybělo také krátké hudební vystoupení.

Masarykovo náměstí - promo akce banky MONETA, 13. června 2017

Byl všední den, hezké počasí, tak jsme měli v plánu jít s dětmi do města na zmrzlinu. Po splnění všech povinností do školy jsme se vydali na procházku. Při příchodu na Masarykovo náměstí jsme byli mile překvapeni, co se to uprostřed náměstí děje. Skákací hrad, velká plyšová kočka, stánek s občerstvením, tak jsme šli do dějiště. Banka Moneta zde měla promo akci, kde aktivity byly určeny přímo dětem. Děti si procházku na zmrzlinu parádně zpříjemnily všemi aktivitami.

Pražská muzejní noc, 10. června 2017

V noci ze soboty na neděli (z 10. na 11. června) se konal v Praze 14. ročník vstupů zdarma do muzeí apod. Vzhledem ke skutečnosti, že jsme již od čtvrtečního dne byly v Praze na trénincích dospělosti na Černém mostě, neváhaly jsme ani chviličku a ihned po večeři jsme vyrazily na Václavské náměstí. Dle očekávání bylo všude mnoho lidí a šance na návštěvu Národního muzea byla mizivá. Vyrazily jsme tedy bočními uličkami a zanedlouho jsme okukovaly prostředí Českého rozhlasu - různá studia a techniku. Následně jsme ještě absolvovaly prohlídku pro nás méně známého rádia Wave, venku na ulici si poslechly vystoupení kapel a poté jsme již spěchaly spát, jelikož holky čekalo vzdělávání i v neděli.

Janáčkův máj, 7. června 2017

Ve středu 7. června 2017 jsme měli možnost navštívit Symfonický koncert: Filharmonici Martinů hrají Martinů. Koncert se odehrál ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. Ve společenském oblečení jsme se zaposlouchali do jednoho z nejoblíbenějších houslových koncertů romantismu, který zazněl v podání vítěze prestižní soutěže královny Alžběty v Bruselu z roku 2012. Byl to krásný kulturní zážitek.

Slavnostní převzetí vysvědčení, 5. června 2017

Dne 5. 6. 2017 se Jarek "hodil do gala" a společně s ním i teta a ostatní děti ze III. rodinné skupiny. Všichni se vydali pěšky na SLezskoostravskou radnici, kde bylo Jarkovi slavnostně předáno absolventské vysvědčení z výtvarného oboru. Kromě předání vysvědčení jsme shlédli i krátký doprovodný program. Viděli jsme vystoupení dramatického i hudebního oboru. Děkujeme paní učitelce Koplové ze Základní umělecké školy E. Runda, která Jardu v kroužku vedla a podporovala jej. Jarda si výtvarný kroužek oblíbil, a i přesto, že již absolvoval I. stupeň výtvarného oboru, nadále by rád v tomto koníčku pokračova. 

Dětský den, 1. června 2017

Mezinárodní den dětí se slaví každoročně 1. června. Letos tento den vyšel na čtvrtek. Přípravy na odpolední oslavu probíhaly v našem domově už od ranních hodin. V kuchyni se pekly muffiny, voněly po celém baráčku a na zahradě domova se chystaly stanoviště s úkoly pro děti, stavěl stan a posezení. Zábavné odpoledne začalo v 15 hodin vystoupením tanečního klubu Pierro Forte. Po krásných vystoupeních a zaslouženém potlesku se všechny děti rozeběhly na připravené stanoviště, kterých bylo celkem sedm. Na každém stanovišti dostaly za splněnou aktivitu razítko na svou kartičku. Když se jim povedlo nasbírat všech sedm razítek, dostaly balíček plný sladkostí. A jaké úkoly jsme si letos pro děti připravili? Na jednom ze stanovišť musely přenést vodu pomocí pálky a kelímku, aby vysvobodily ping-pongový míček ze skleničky. Dále si vyzkoušely namotat pomocí jazyka bonbon, který byl přivázaný na provázku, což byl pro děti asi jeden z nejtěžších úkolů. U dalšího stanoviště si vyzkoušely, jak umí házet létajícím talířem. Na zahradě byl k vidění také obrovský barevný míč, se kterým se hraje týmový sport kin-ball. Děti s tímto míčem ale musely překonat slalom. Svou trpělivost si také vyzkoušely při uklízení zápalek zpět do krabičky a následném zavření. Háček byl v tom, že vše musely zvládnout jednou rukou. A znáte hru Mölkky? Tuto oblíbenou venkovní hru jsme využili u dalšího stanoviště, kdy děti měly za úkol pomocí házecího dřevěného kolíku srazit dřevěné kolíky s daným číslem. Aby děti dostaly odměnu, musely splnit i poslední úkol – přenést potravu. Z jedné misky musely pomocí brčka přenést cizrnu do misky druhé. Po splnění všech úkolů a získání odměny přišly na řadu sladké muffiny, protože po tolika úkolech člověku pěkně vyhládne. Kdo z dětí chtěl, mohl si nechat namalovat nějaký obrázek na obličej. Na zahradě se to hemžilo kytičkami, Spidermany, pobíhala tam i Hello Kitty a občas se objevil i nějaký motýlek.  Oblíbený byl i bublifuk. Malé bubliny umí téměř každý, ale u nás si děti vyzkoušely bubliny obrovské. „Vybublifukovaly“ celkem 3 litry bublifuku. Každý si také mohl vyrobit svou vlastní placku – odznáček s oblíbenou pohádkovou postavou. Dětského dne na naší zahradě se zúčastnilo téměř 40 dětí. Počasí dětem darovalo k svátku spoustu sluníčka, takže si děti svůj den užily opravdu se vším všudy. 

ZUŠ Open, 30. května 2017

Se 3. rodinnou skupinou jsme se zúčastnili společného koncertu ZUŠ E. Runda a ZUŠ Sologubova v rámci celostátního happeningu základních uměleckých škol nazvaném „ZUŠ Open“. Děti z našeho domova docházejí do různých kroužků v rámci ZUŠ, někteří hráli či stále hrají na hudební nástroje, někteří malují. Proto nám přišlo vhodné podpořit tuto kulturní událost a přijít si poslechnout koncert v krásném sále Slezkoostravské radnice. Shlédli jsme dojemná i veselá vystoupení talentovaných dětí, slyšeli jsme spoustu nástrojů od tradičního klavíru, přes kytaru, flétny, housle, až po méně tradiční harfu. Nakonec jsme si poslechli cimbálovku a měli možnost si s ní i zazpívat. Moc fandíme tomuto unikátnímu vzdělávacímu systému základních uměleckých škol!

Sportovní den v Brušperku, 28. května 2017

V neděli bylo nádherné počasi, tak jsme s klukama vyrazili sportovat. Nejdříve jsme dojeli autem směrem k horám, kde je lepší ovzduší, kluci si obuli kolečkové brusle a po cyklostezkách jsme projeli celý Brušperk. Kluci si "odpočinuli" na hřišti s různými zajímavými prolézačkami a pak jsme si prohlédli náměstí s kostelem. Relaxovat jsme šli do nově vybudovaného bazénu, kde se kluci zdravě dounavili a čekal nás spokojený návrat z aktivně prožitého dne domů.

Důl Michal a Den Slezské, 27. května 2017

Den dětí připadá letos oficiálně na čtvrtek,  a tak už víkend před tímto svátkem se konala spousta akcí určena právě dětem. Naše první sobotní zastávka byla na tradičním dětském dni v Ostravě-Michálkovicích, který pořadají místní dobrovolní hasiči. Pro děti bylo připraveno 10 stanovišť s úkoly, za jejichž splnění dostaly sladkou odměnu. Nechyběla ani ukázka práce hasičů, přehlídka ptáků s komentováním a ukázkou krmení. Potom jsme se vydali na Den Slezské na Slezkoostravský hrad, kde na děti čekala také spousta aktivit. Domů jsme došli po krásném dni pořádně unaveni.

Regionální sportovní hry, 27. května 2017

V sobotu brzy ráno jsme se vydali směr Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových, kde se konaly regionální sportovní hry, kterých se pravidelně účastníme. Letošní výprava za sportovními výkony se skládala ze tří členů - Jarka, Honzy a Radka, kteří si nevedli ve svých disciplínách špatně ale ani výborně. Vzhledem k nízké účasti z naší strany se celkové výsledky promítly do pořadí domovů, v němž jsme celkově dopadli až na samé dno. Chlapci si ale závody moc užili a počasí nám také velmi přálo. Tuto akci můžeme tedy vyhodnotit jako velmi zdařilou.

Janáčkův máj, 25. května 2017

Na 2. den probíhajícího Janáčkova máje jsme byli obdarováni čestnými vstupenkami na Symfonický koncert. Děvčata se hezky společensky oblékla a od 19:00 hodin jsme se zaposlouchaly do tónů hudebních obrázků z Francie a Itálie ve společenském sále Kulturního domu Vítkovic. Jednalo se o příjemný kulturní zážitek.

Den rodiny, 19. května 2017

Abychom si připomněli významný den rodiny, uspořádali jsme na zahradě DD akci pro děti a jejich rodiče. Počasí nám opravdu přálo, mohli jsme tedy celou dobu strávit na zahradě a mimo plánovaný program si také popovídat u kávy či čaje, ke kterým jsme měli připravené opravdové dobroty z kroužku zdravého vaření. Po počátečním úvodu se rodiče seznámili s panem psychologem Mgr. Přemyslem Mikolášem, který s námi v domově spolupracuje. Nejprve jsme se všichni vzájemně představili, poté se rodiče, děti i vychovatelé zapojili do cvičení, která se využívají ke zvýšení sebeúcty. Pak už byl dán prostor pouze interakci dětí a rodičů. Společně si prošli překážkovou dráhu - "cestu rodiny", na které je pan Mikoláš doprovázel svým metaforováním. Ve spolupráci s vychovateli si rodiče s dětmi vyzkoušeli také běžnou přípravu do školy a následovala poslední aktivita odpoledne. Úkolem bylo namalovat společnými silami obrázek na téma "Dům a rodina". Každý z rodiny si vylosoval pouze určité barvy a po celou dobu mohl používat pouze pastelky této barvy. Každá rodina zvolila svou vlastní strategii tvoření a vznikla tak hezká společná díla celé rodiny. 

Ve víru hudby a tance, 18. května 2017

Ve čtvrtek 18. 5. 2017 jsme se zúčastnili již šestého ročníku tanečního festivalu s názvem "Ve víru hudby a tance", kterého se účastní taneční kluby a MŠ z Ostravy. Dětem se všechna vystoupení moc líbila a malý Jiříček nevěděl, kam se má dříve koukat. Všechny děti si vystoupení moc užily a těšíme se na další ročník.

Praha, 5. - 8. května 2017

8. května je v naší republice státní svátek "Den vítězství". V letošním roce vyšel tento den na pondělí a vznikl tak krásný prodloužený víkend. Prodlouženého víkendu jsme využili a skupinka  našich dětí se vydala společně s tetou Gabkou a tetou Ivou za poznáním našeho hlavního města. Odjíždělo se v pátek hned po škole. Vyjížděli jsme z Hlavního nádraží v Ostravě. Cesta RegioJetem uběhla rychle a najednou jsme byli opět na Hlavním nádraží - tentokrát v Praze. Po příjezdu jsme se šli ubytovat do hostelu A Plus, který je na Florenci. Po rychlém ubytování a vydatné večeři jsme se odebrali na večerní procházku Prahou. V sobotu nás čekal výlet do ZOO. Pražská ZOO je krásná a velká, všude spousta zvířátek. Svezli jsme se i lanovkou a byli jsme se podívat na Pražském hradě. Večer jsme se šli opět projít, večerní Praha má své kouzlo. V neděli jsme navštívili Národní technické muzeum, botanickou zahradu, Staroměstské náměstí, Karlův most a moc se nám líbilo v muzeu voskových figurín. Byl to krásný víkend, ušli jsme spousty kilometrů, ale návštěva hlavního města byla úžasná. 

Honzovo první vystoupení s flétnou, 4. května 2017

Honza začal od září 2016 pravidelně docházet do ZUŠ E. Rundy na flétnu. Hraní na flétnu ho velmi baví, méně ho baví nauka, ale ví, že je důležitá. 4. května ho čekalo jeho první vystoupení. Kromě tety a dětí z jeho rodinné skupiny se na Honzíka přišla podívat i jeho maminka, což pro něj bylo velkým překvapením a moc ho to potěšilo.

Pétanque, 22. dubna 2017

Čtvrtý ročník turnaje v Pétanque pro dětské domovy z Moravskoslezského kraje se konal v sobotu 22. dubna. Necelý týden před akcí to vypadalo tak, že budeme hrát na sněhu se sněhovými koulemi. Sníh ale naštěstí dlouho nevydržel a počasí slibovalo, že sice budou občasné přeháňky, ale teploty se budou pohybovat nad 10 °C. Přihlášené účastníky předpověď počasí neodradila a přijeli ve složení, ve kterém se přihlásili. Na zahradě našeho domova se sešlo celkem devět domovů (DD Velké Heraltice, DD Havířov, DD Fulnek, DD Frýdek-Místek, DD Hrabová, DÚM Zákrejsova, DD Melč, DD Lichnov a samozřejmě pořádající domov DD Úsměv). Po úvodním zaregistrování a oficiálním přivítání se mohlo začít s turnajem. I přes nepřízeň počasí a občasné mrholení jsme vše zvládli. A jak turnaj dopadl? V mladší kategorii se umístil na 1. místě DD Hrabová, 2. místo získal DD Frýdek-Místek a na bronzové příčce se umístil DD Melč. Ve starší kategorii patřila první dvě místa DD Velké Heraltice a 3. místo získal DD Hrabová. Děkujeme za hezké sportovní dopoledne a těšíme se zase příští rok na již 5. ročníku turnaje.

Velikonoční jarmark na Masarykově náměstí, 11. dubna 2017

V úterý odpoledne jsme se šli projít na Masarykovo náměstí. Konal se tam tradiční velikonoční jarmark. Už když jsme se blížili k náměstí, tak jsme slyšeli hrát hudbu a cítili vůni jídla. Ve stáncích bylo k zakoupení kromě jídla a pití i spousta kraslic, pomlázek různých velikostí nebo velikonočních věnců. Na náměstí byly k vidění i zvířátka - ovce, kozy, králíci a poníci. Na ponících se děti mohly povozit. Byl tam také velký dřevěný kolotoč. Pro děti byly připraveny i soutěže s velikonoční tématikou. Děti velmi zaujal řezbář Pavel Herák z Orlové, který tam před jejich zraky vytvořil motorovou pilou z kusu dřeva slepici. Jarmark se všem moc líbil a jarně nás všechny navnadil. 

Kulinářská show, 5. dubna 2017

V domově jsme zavedli kroužek "Zdravé výživy". Kromě teorie z knihy, kterou nám zapůjčila teta vedoucí kuchyně, došlo i na přípravu zdravého pokrmu. Upekli jsme mrkvový dort a udělali jednohubky z krabích tyčinek na sójovém pečivu. Pohostili jsme děti ze všech tří rodinných skupin a těšíme se na další kulinaření. 

Protidrogový vlak, 5. dubna 2017

Třetí rodinná skupina se zúčastnila "jízdy" v protidrogovém vlaku. Jedná se o projekt protidrogové prevence Nadačního fondu Nové Česko pro děti ve věku od 12 let. Speciální obrněný vlak byl přistaven na vlakovém nádraží Ostrava-Svinov. Šedý uzavřený vlak budil ponurou atmosféru, až jsme měli trošku obavy nastoupit. Po vstupu se před námi otevřelo unikátní zážitkové muzeum. Procházeli jsme postupně vagóny a odkrývali jsme příběhy mladých lidí, kterým drogy změnily a zkomplikovaly život. Video příběhy se prolínaly s realitou - po skončení video vstupu se před námi vždy otevřela reálná scéna baru, nabouraného auta, vězení, výslechu, squatu. Děti navíc vyplňovaly dotazník, jak by se v situaci, kdy hlavní hrdinové stáli před důležitým rozhodnutím, rozhodly ony samy. Průvodkyně pak shrnovala fakta o drogách a jejich vlivu na člověka, zapojovala děti do diskuze. Scény tak působily na všechny smysly, vyvolávaly emoce, otázky. Po odchodu jsme s dětmi ještě probírali, jak na ně tato neobyčejná jízda působila, co je podle nich správné, komu v příběhu fandily. 

Dopravní značky, 4. dubna 2017

Ani v dubnu nechyběla soutěž pro naše děti. Pro tento měsíc to byla soutěž ve znalosti dopravních značek. Některé děti trénovaly více, jiné méně, mnohé si pamatovaly značky z loňska. Pravdou ale je, že nakonec všechny děti značky znaly. Jelikož se jednalo o soutěž, musel být někdo vítězem. Děti mezi sebou soutěžily ve třech kategoriích. V kategorii mladších vyhrál Jiřík, v kategorii starších obhájila první místo Sharon. Letos jsme měli ještě jednu kategorii - jednalo se o kategorii nových dětí, které k nám do domova přišly až po loňské soutěži v dopravních značkách. V této kategorii zvítězil Adrian. A jak to dopadne příští rok? Už teď jsme zvědaví....

Horečka sobotní noci, 26. března 2017

Po oficiální pražské derniéře přijelo divadlo Kalich zahrát dvě představení úspěšného muzikálu "Horečka sobotní noci" do Ostravy. Představení se odehrála v Gongu v Dolních Vítkovicích. Muzikál vychází ze stejnojmenného filmu z roku 1977, ve kterém si hlavní roli zahrál John Travolta. Muzikál všechny naše děti učaroval především tanečními a hudebními čísly. Děkujeme moc za možnost muzikál zhlédnout. Děti byly nadšené, dlouho si ještě o muzikálu povídaly. Doma potom zkoušely tancovat a usoudily, že nacvičit takový muzikál není žádná legrace, že odtančit a odzpívat jedno představení musí dát spoustu práce. 

Puzzliáda, 14. března 2017

Jedno úterní březnové odpoledne se po svačině sešly všechny tři rodinné skupiny v jídelně, aby mezi dětmi našly nejrychlejší "skládače puzzlí". Děti byly rozděleny do dvou věkových kategorií. V mladší kategorii byly jen tři děti, takže měly jistotu umístění. Kategorie starších už byla zajímavější, protože o první místo soupeřilo celkem deset účastníků. Děti mezi sebou sice soutěžily, ale taky se navzájem povzbuzovaly. Mladší děti skládaly obrázek krtečka, který měl celkem 48 puzzlí. Starší děti musely poskládat 100 kousků, aby se jim objevil celý obrázek Medvídka Pú, který slavil narozeniny. A jak to tentokrát dopadlo? V mladší kategorii se na 1. místě umístil Lenny, 2. místo obsadil Jiřík, kterému stupeň vítězů unikl opravdu o pár dílků a 3. místo patřilo Honzovi. Starší kategorie byla také vyrovnaná. Pomyslnou zlatou medaili získala Sharon, stříbrná pozice patřila Jarkovi a bronz Adélce. Těšíme se na další měsíc, kdy nás čeká soutěž ve znalosti dopravních značek, které už nyní trénujeme.

Miss princess na ledě, 2. března 2017

Na sportovně charitativní akci s Miss princess 2017 jsme jeli s dětmi do Multifunkční haly v Ostravě-Vítkovicích, kde nás pozvala agentura pořádající tuto soutěž. Byl zde připravený zábavný program pro děti na ledě. Děti si mohly zabruslit, ale také zhlédnout exhibici hokejistů, krasobruslařů a na závěr jsme se podívali na hokejové utkání. Akce byla velmi dobře připravena, děti si osobně vyzkoušely, jak je těžké stát na bruslích a střílet pukem na hokejovou branku, pochopily, že i krasobruslení bez každodenního tréninku by krasobruslařům nešlo. Akce to byla velmi zdařilá a moc za ni děkujeme.

Masopust na Slezskoostravském hradě, 25. února 2017

Masopust na hradě jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Cestou k hradu nám svítilo sluníčko, tak nám cesta podél řeky Ostravice ubíhala velmi rychle. Po zaplacení vstupného se před námi zjevil rej masek, vůně jídla a hektolitry různorodého pití. Obešli jsme si celý hrad a již se moc těšili na průvod masek, abychom si všechny masky mohli prohlídnout pohromadě. Podívaná byla moc krásná a děti se bavily. Na závěr jsme se zastavili i na dětském hřišti sousedícího s hradem a pak jsme šli pěšky zase zpět domů. Bylo to krásné sobotní odpoledne.

Návštěva ZOO v Ostravě, 18. února 2017

Na únor nebyla moc velká zima a na víkend zůstaly v domově ty nejmladší děti, tak jsme si udělali výlet do nedaleké ZOO. Zvířátka byla ukryta převážně v pavilonech. Děti zvídaly v pavilonu evoluce, viděli jsme mimo jiné pandu červenou a spoustu času jsme strávili u žiraf. Doprovod nám dělali volně pobíhající pávi. Byla to pěkná sobota. 

Turnaj v Ubongu, 8. února 2017

Ubongo je svižná logická hra, kterou si může zahrát každý bez rozdílu věku. Cílem hry je co nejrychleji složit hlavolamy z barevných obrazců. Na skládanky mají hráči časový limit, který určují přesýpací hodiny. Ten, kdo je nejrychlejší, získává nejcennější drahokamy. Každý drahokam je za určitý počet bodů. Na konci se body sečtou a vítězí hráč s nejvyšším počtem bodů. Přestože je hra určena pro každého a věk většinou nehraje roli, pro ty úplně nejmenší jsme připravili hru Ubongo Junior, která je pro malé atraktivnější a je také jednodušší. Děti měly před turnajem možnost trénovat, proto se na turnaji opravdu všechny činily. Každý, kdo se zúčastnil, složil spoustu hlavolamů. Vyhrát ale mohl jen ten nejlepší. V kategorii mladších jsme z důvodu malého počtu dětí vyhlásili pouze 1. místo, které získala Žaneta. V kategorii starších se na 1. místě umístil Radek, 2. místo získal Emil a 3. byl Jarda. 

Konečně napadl pořádný sníh!, 1. února 2017

Poslední lednový den dostaly děti pololetní vysvědčení a večer začalo venku pořádně chumelit. Bylo to jako v pohádce. Všichni jsme doufali, že sníh vydrží a další den si ho po příchodu ze školy budeme moct pořádně užít. Naše přání bylo vyslyšeno! Sněžilo v noci, sněžilo celé dopoledne... Menší radost z toho měli silničáři a všichni, kteří si museli odhazovat z domu cestičku a potom hledat pod sněhovou peřinou své auto. Radost v našem domově byla ale obrovská. Je nás dost, takže v odhazování sněhu jsme se pěkně střídali. Sníh byl naprosto ideální na stavění sněhuláka. Dali jsme se všichni do práce a najednou jsme měli šest koulí - akorát na dva fešáky! Teta z kuchyně nám dala dvě mrkve, půjčila dva hrnce, z víček jsme sněhulákům udělali knoflíky a oči a už chyběl jen pořádný úsměv, na který jsme použili klacíky. Hotovo! Stihli jsme se ve sněhu i pořádně vyválet a nechyběla ani pořádná koulovačka a eskymácká honička. Do tepla domova jsme ze zahrady došli mokří, unavení, hladoví....ale nadmíru spokojení. Snad nám sněhová nadílka ještě chvíli vydrží.


 

Mistrovství Evropy v krasobruslení, 25. ledna 2017

Evropský šampionát krasobruslařů se do České republiky vrátil po 18 letech. My jsme měli možnost být u toho a zúčastnit se zahajovacího ceremoniálu v Ostravar Aréně. Byla to úžasná podívaná, děti byly nadšené a nemohly odtrhnout oči od ledové plochy. Zahájení probíhalo na celé ledové ploše a mimo začínajících krasobruslařů se nám představil také Tomáš Verner, kterého není potřeba představovat a taneční klub Jarky Calábkové. Měli jsme možnost vidět soutěž sportovních dvojic, kde naše republika měla své zástupce - Annu Duškovou a Martina Bidaře. V soutěži "seniorů" byli nejmladší, protože závodí v kategorii "junioři". V celé soutěži skončili na krásném 7. místě, což je velice dobré umístění. Všem se nám tato akce líbila a jsme moc rádi, že jsme se jí mohli zúčastnit.